Valmennuksen organisointi
Valmennus seurassamme perustuu toisaalta johdettuihin yhteisharjoituksiin ja toisaalta henkilökohtaiseen valmennukseen.
Alle 16–vuotiaiden kohdalla painotamme yhteisharjoitusten ohella monipuolisuutta ja muiden lajien harrastamista. Monet nuoret suunnistajamme harrastavatkin myös muita urheilulajeja, kuten hiihtoa, yleisurheilua, uintia, voimistelua, tanssia jne.
Yli 16–vuotiaat ovat pääsääntöisesti ohjatussa henkilökohtaisessa valmennuksessa, toki kiinnostuksen mukaan. Tämä ikäryhmän suunnistajiltamme alammekin pikkuhiljaa odottaa menestystä arvokilpailutasolla saakka. Yhteisharjoitukset ovat tämänkin ikäryhmän kohdalla tärkeimpiä valmennuksen peruskiviä. Porukassa kovakin harjoitus sujuu helpommin ja kaverit ympärillä pistävät jokaisen yrittämään parastaan.
Seniorimme ovat myös aktiivisesti mukana seuran yhteistreeneissä, niin jumpalla kuin pitkillä vaelluksilla tai kesän vaativilla taitorasteilla. |